harta site: Economie >>> Infrastructura

Investitii Infrastructura Industria şi comerţul Mediul de afaceri Instituţii publice, Servicii locale Societatea civilă, ONG-uri Agricultura

Comuna I.C. Brătianu, judeţul Tulcea - Infrastructura

a. Drumuri

Distanţa dintre comuna I.C. Brătianu şi Municipiul Tulcea, pe drumul naţional 22E şi DN 22, este considerabilă, de 79 km. Legătura cu Municipiul Galaţi se realizează pe cale fluvială (cu bacul) dar într-un timp mai scurt. Drumul comunal aflat în administrarea Consiliului Local are o lungime de 8 Km. O secţiune de 3 km din acest drum a fost reabilitată în ultimii 3 ani, iar în prezent există un proiect de deviere a şoselei principale pe un drum de centură, pentru facilitarea traficului în traversarea comunei.

b. Apă şi canal

Comuna I.C. Brătianu nu dispune de sistem de canalizare şi nici de staţie de epurare, dar a fost iniţiat un proiect de realizare a unui sistem de canalizare, care se află pe lista de proiecte prioritare ale Primăriei. Comuna I.C. Brătianu a beneficiat de un program de alimentare cu apă prin O.G nr. 7/2006 (în valoare totală de 1 milion euro).

c. Comunicaţii

Infrastructura de telecomunicaţii este dezvoltată în comuna I.C. Brătianu şi este acoperită prin toate mijloacele: 15% din comună are conexiune la telefonie fixă, 85% din populaţie beneficiază de telefonie mobilă, 60% de televiziune prin cablu şi conexiunea la internet este disponibilă pe toată suprafaţa comunei.

d. Deşeuri

Comuna I.C. Brătianu este membră în „Asociaţia de Dezvoltare Interjudețeană a Infrastructurii de Deşeuri menajere” Tulcea, organism ce are ca obiectiv general monitorizarea, supervizarea şi implementarea „Sistemului de Management Integrat al Deşeurilor în judeţul Tulcea”, proiect finanţat din fonduri europene nerambursabile, prin POS Mediu.

p1-  admin, 27-04-2016