harta site: Strategia de Dezvoltare >>> Strategia de Dezvoltare

Analiza SWOT Factorii de interes Strategia de Dezvoltare

STRATEGIA INTEGRATĂ DE DEZVOLTARE DURABILĂ A COMUNEI I.C.BRĂTIANU JUDEŢUL TULCEA 2014 - 2020

>>> STRATEGIA INTEGRATĂ DE DEZVOLTARE DURABILĂ A COMUNEI  I.C.BRĂTIANU JUDEŢUL TULCEA 2014 - 2020

În acţiunea administraţiei noastre, trecutul şi prezentul sunt premize importante!
   Dar ţinta noastră este viitorul, ceea ce înseamnă că nevoile şi aspiraţiile oamenilor, problemele comunei şi soluţiile ce se impun sunt preocupările noastre permanente.
   Scopul iniţierii de către Primăria comunei I.C. Brătianu a proiectului de elaborare a strategiei pe termen lung este acela de a asigura comunei o viziune strategică pe termen lung şi coerenţa în promovarea proiectelor de investiţii la nivelul Autorităţii Publice Locale, astfel încât să se asigure dezvoltarea economică şi socială durabilă a comunei.
   Prin strategie se propun proiecte care odată elaborate şi implementate au ca scop eliminarea sau ameliorarea efectelor negative ale punctelor slabe ale comunei, valorificarea la maxim a potenţialului de care dispune, fapt ce duce la creşterea calităţii vieţii locuitorilor, creşterea nivelului de trai şi alinierea la normele impuse de Uniunea Europeană.
   Vom continua proiectele începute, vom iniţia altele de care avem nevoie şi vom încerca ca împreună să contribuim la dezvoltarea economică şi socială a comunei.

Chiriţă Viorel,
Primarul comunei I.C. Brătianu