harta site: Turism >>> Zone şi trasee turistice

Pensiuni, locuri de cazare Zone şi trasee turistice

Comuna I.C. Brătianu, judeţul Tulcea - Obiective Turistice

•  Muzeul "Ionuţ Cătălin Florea" (daca se poate puteti atasa si imagini de pe http://ionutcatalinflorea.blogspot.com/)
Ionuţ Cătălin Florea s-a născut la 4 august 1974, iar la vârsta de 16 ani, în urma unui grav accident, viaţa lui a luat o întorsătură dramatică. În 1991, împreună cu mama sa, Ionuţ Cătălin Florea s-a stabilit în Austria, la Altenhof (lângă Linz) - sperând într-o vindecare - şi unde s-a confruntat pentru prima dată cu arta plastică, începând să creeze în tehnica acrilică.
La Altenhof, Ionut Cătălin Florea a avut prima sa expoziţie, după care s-a asociat la proiectul „Casa“, un sediu destinat tinerilor cu probleme de handicap. Ionuţ Cătălin Florea a urmat, începand din octombrie 1997, în calitate de audiant extrem, cursurile Universităţii de Artă din Linz, „neacceptând niciodată să fie considerat drept o persoană cu handicap“, aşa cum mărturiseşte Gert Hermann, asistentul artistului.
   Anul 2000 a reprezentat anul  lansării sale, care s-a petrecut sub patronajul Societăţii „Asigurationi Generali“, moment din care tânîrul artist a fost solicitat sî participe şi la alte expoziţii individuale sau de grup. Ionuţ Cătălin Florea a murit la 7 mai 2001, la vârsta de 26 ani, lăsând în urma peste 1000 lucrări grafice, acuarele, desene. La 7 mai 2002, la comemorarea unui an de la trecerea în nefiinţă a lui Ionut Catalin Florea, a avut loc, tot la Linz, prima expoziţie retrospectivă.

•  Vestigiile istorice de la Dinogeţia
Aşezarea Dinogeţia, în forma ei actuală, reprezintă rezultatul cercetărilor arheologice întreprinse înca din anul 1939; este situată pe o mică insula (popina) numită nu întâmplator de localnici „Bisericuţa”. Este vorba de fapt despre două cetăţi suprapuse, una datează din secolele al IV-lea - al VI-lea ş a doua din secolele al X-lea - al XIII-lea. Prima cetate a fost ridicată începând cu domnia lui Diocleţian (284-305) şi, fiind amplasată într-o zonă strategică, avea în principal, un rol militar. La sfârşitul sec al VI-lea, cetatea a fost abandonată. În prezent, pot fi văzute zidul de incintă, lat de 3 m, temeliile a 14 turnuri de apărare, o parte a străzii principale, ruine ale clădirilor din incinta cetăţii etc., cea mai importantă fiind basilica romano-bizantină, cu trei nave, pavată cu cărămidă, reprezentând unul dintre cele mai vechi edificii de acest tip, din ţară. Aşezarea romano-bizantină a fost refacută şi refolosită la sfârşitul sec al X-lea, când Dobrogea a ajuns sub stăpânirea Imperiului Bizantin. Vestigiile din această perioadă s-au păstrat în număr redus, din cauza săpăturilor pentru cetatea mai veche.

p1-  admin, 27-04-2016